دسته‌بندی نشده

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه

کاندوم یکی از رایج ترین نوع های پیشگیری از بارداری در رابطه جنسی می باشد با توجه پیشرقت علم و مهم بودن کاندوم در رابطه جنسی. کاندوم ها قیمت های پایین و ارزانی دارند معمولا مگر کاندوم های خاض یا عجیب غریب. امروزه کاندوم هارو می توانید از اکثر فروشگاه ها و داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین تهیه کنید.

هردو مدل کاندوم زنانه و مردانه به صورت فیزیکی در رابطه از ورود اسپرم به واژن جلوگیری می کنند و باعث جلوگیری از بارداری می شوند.کاندوم ها علاوه بر جلوگیری از بارداری به داشتن رابطه سالم و بهداشتی کمک میکنند. و باعث پیشگیری از بیماری های مقاربتی جنسی مثل hiv می شوند.

برای جلوگیری از بارداری در مران 2 نوع روش وجود دارد کاندوم وعمل وازکتومی. که کاندوم نوع بی خطر و قابل بازگشت است و شما هر زمان بخواهید می توانید اقدام به بچه دار شدن کنید،اما در وازکتومی لوله های اسپرم مرد را می بندند و در 90% موارد مرد دیگر قابلیت باروری را ندارد.

چه مدل کاندوم هایی وجود دارد؟

در کل دو نوع اصلی کاندوم وجود دارد، کاندوم مردانه و کاندوم زنانه، در هر دور مورد یک پوشش باعث جلوگیری از انتقال اسپرم و بیماری میشود. در نوع مردانه یک پوشش سراسر آلت را میگیرد. و در نوع زنانه نیز یک پوشش وارد واژن میشود. اما در مجموع مدل مردانه محبوب تر است و بیشتر یافت میشود.

بیشتر کاندوم های موجود ار این نوع هستند:

لاتکس
پلی اورتان
پلی اورتان که نوعی مصنوعی از لاتکس است

شما می توانید در طیف گسترده ای کاندوم های مردانه را مشاهده یا خرید کنید. که در زیر نوع های آن را مشاهده می کنید:

اندازه ها
سبک ها
بافت
رنگها
طعم

کاندوم در دو نوع روغن دار(روان شده ) و بدون روغن وجود دارد. برخی از کاندوم های روغن دار حاوی ماده از بین برنده اسپرم هستند. این ماده غالباً حاوی ماده شیمیایی nonoxynol – 9 است که اسپرم را از بین می برد. اکثر پزشکان توصیه می کنند از کاندوم هایی استفاده کنید که حاوی این ماده نیستند.

از کاندوم مردانه چطور استفاده کنم؟

نحوه استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم مرد نسبتاً آسان است . بدون نیاز به کسی می توانید از کار را انجام دهید:

صبر کنید تا آلت شما کاملاً سفت  شود.

با دقت بسته کاندوم را باز کنید.

کاندوم را حدود 1 سانت باز کنید

کاندوم را بر روی سر آلت قرار دهید و در هنگام کشیدن کاندوم به انتها آلت مراقب باشید که در نوک یا کناره های کاندوم جمع نشود. به یاد داشته باشید نوک کاندوم یک فضا برای اسپرم وجود دارد که نباید با هوا اشتباع گرفته شود.

حباب‌های هوا را صاف کنید.

همچنین می‌توانید از این روش برای گذاشتن کاندوم در طرف مقابل استفاده کنید بعداز اینکه کاندوم را نصب کردید، ایده خوبی است که از روان‌کننده در لایه بیرونی کاندوم استفاده کنید . نباید از روان کننده های روغنی بر روی کاندوم لاتکس استفاده کنید. آنها می توانند به لاتکس آسیب وارد کرده و باعث پاره شدن کاندوم شوند. در عوض ، به دنبال گزینه های مبتنی بر آب باشید.

بیشتر بخوانید  همه چیزهایی که باید در مورد چگونگی استفاده از کاندوم بدانید

چگونه کاندوم را خارج کنیم؟

هنگامی که آلت خود را از واژن شریک جنسی خود بیرون کشیدید نوک کاندوم را نگه دارید و با دقت آن را بیرون بکشید مراقب باشید که کاندوم پاره نشود و یا اسپرم داخل آن بیرون نریزد.

همیشه و همیشه زمانی که آلت شما سفت است کاندوم را خارج کنید. و از واژن خارج کنید. زیرا در غیر این صورت احتمال پارگی و یا ریختن مایع اسپرم به داخل واژن شریک جنسی شما وجود دارد

ابتدا تاریخ انقضا را بررسی کنید

قبل از استفاده حتما تاریخ انقضا رو روی جلد کاندوم چک کنید.از استفاده از کاندوم استفاده شده و یا آسیب دیده خودداری کنید همچنین از نگهداری در کیف خود به شدت خودداری کنید زیرا جابجایی پیوسته کیف پول باعث پاره شدن و آسیب دیدن به کاندوم میشود. یک جلد یا کیس پلاستیکی کوچک پیدا کنید و کاندوم رو داخل اون بگذارید و بعد در کیف خود نگهداری کنید تا از فشار به آن و پارگی جلوگیری شود

اگرخیلی لازمه که کاندوم رو در کیف خود نگهداری کنید همیشه قبل از استفاده آن را چک کنید که مشکلی نداشته باشه.سعی کنید اون ها رو با لباس های جدید و یا تعویض لباس اون رو هم عوض کنید. زیرا ممکن است که ترک های ریز داشته باشد و به جشم نیاید.به طور کلی به قانون وجود داره که هرچقدر در شرایط بدتری قرار داشته باشه و زمان بیشتری بگذره احتمال خرابی بیشتری دارد.

کاندوم مردانه چقدر مؤثر است؟

اگر از کاندوم مردانه به شکل درست استفاده شود این روش از موثر ترین و کم هزینه ترین روش ها برای جلوگیری از برداری می باشد تا 98% از بارداری جلوگیری میکند مگر اتفاق خاصی بیفتد. این به نظر شما زوج ها بستگی دارد که چه زمانی دوست دارید از کاندوم استفاده کنید

برای بهترین اثر از این نکات پیروی کنید:

دقت کنید که شما یا شریک تان کاندوم را به درستی قرار دهید.
اگر کاندوم را به صورت برعکس قرار دادید. از اون دیگه استفاده نکنید
از یک کاندوم چند بار استفاده نکنید
همزمان از کاندوم مردانه و زنانه با هم استفاده نکنید این کار با عث اثر بخشی کمتر و پارگی را به شدت افزایش می دهد
هرگز از روان کننده های روغنی استفاده نکنید
میتوانید از کاندوم هایی که خود معمولا از جنس های روان هستند استفاده کنید
همزمان با استفاده از کاندوم از زوش های دیگر نیز برای جلوگیری از بارداری میتوانید استفاده کنید

بیشتر بخوانید  کاندوم زنانه

برخی از کاندوم ها حاوی ماده ای به نام اسپرم کش هستند که اسپرم ها را ازبین میبرد بسیاری از پزشکان تصیه میکنند از این نوع کاندوم استفاده نکنید. زیرا هم هزینه زیادی دارد و هم اینکه باعث به وجود آمدن عفونت های ادراری میشود.

علاوه برپیشگیری از بارداری کاندوم از انتقال بیماریی های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت نیز جلوگیری میکند

مزایای کاندوم مردانه چیست؟

محبوبیت کاندوم های مردانه نشان دهنده استفاده راحت آن ها برای جلوگیری از بارداری و بیماری هاست

مزایا:

  • مقرون به صرفه بودن
  • استفاده آسان
  • جلوگیری از بارداری در صورت استفاده صحیح
  • جلوگیری از انتقال انواع بیماری های عفونی و واگیردار در صورت استفاده صحیح
  • خاصیت تاخیری برای آقایان در مدل های تاخیری
  • خطرات و عوارض جانبی استفاده از کاندوم کم است.

معایب کاندوم مردانه چیست؟

  • میزان شکست بالا در استفاده اشتباه و غلط از کاندوم
  • در برخی موارد ایجاد حساسیت میکند
  • سوزش پوست و یا حساسیت به لاتکس
  • در برخی موارد حساسیت به طعم و بو و مواد دیگر استفاده شده در کاندوم

همانطور که در بالا گفتیم برخی کاندوم ها حاوی موادی به نام اسپرم کش یا از بین برنده اسپرم هستند طبق تحقیقات این نوع مواد در انتقال ایدز و بیماری ها نقش موثری دارند و حساسیت های زیادی ایجاد میکنند. تا جایی که امکان دارد از این نوع کاندوم استفاده نکنید.

استفاده از کاندوم های برای مردان حساس به لاتکس

اگر به کاندوم های لاتکس حساسیت دارید میتوانید از کاندوم های با جنس پلی اورتان یا پلی ایزوپرن استفاده کنید این نوع کاندوم ها از لحاظ ساخت متفاوت هستند اما کاربرد یکی باهم دارند

امکان دارد شما به لاتکس حساسیت نداشته باشید و جیز های دیگری باعث حسایت شما شده باشد. موادی مثل اسپرم کش ها و یا مواد طعم دهنده به کاندوم بر روی جلد کاندوم متن هایی شبیه به این متن ها جستجو کنید که وجود نداشته باشد spermicides  lubes  و حتی امکان دارد به یک برند خاص حساسیت داشته باشید . میتوانید از برند های دیگر استفاده کنید

کلام آخر

کاندوم گزینه در دسترس برای جلوگیری از بارداری بسیاری از افراد است. با این حال, هر دو کاندوم و نحوه استفاده از آن‌ها کامل نیستند. ممکن است بخواهید از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری مانند کنترل تولد هورمونی استفاده کنید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *