پوست و مو, سلامت جسم, سلامت و زیبایی, مقاله

ایا نخل اره ای یا ساوپالمتومی تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

نخل اره ای

اگر در مورد درمان های طبیعی ریزش مو مطالعه کرده اید ، ممکن است با گیاه دارویی به نام نخل اره ای یا ساوپالمتو روبرو شده باشید. گفته می شود عصاره های نخل اره ای از توت های یک گیاه آمریکای شمالی معروف به سرونا رپنس برای کاهش نوع ریزش موی ارثی معروف به آلوپسی آندروژنیک (شکل متداول ریزش مو که به نام الگوی طاسی مردانه یا زنانه می باشد).

نخل اره گاهی به عنوان یک درمان طبیعی برای سایر بیماری ها مانند آکنه ، هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ، اختلال در نعوظ (ED) و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) استفاده می شود.

فواید برای ریزش مو

ایا نخل اره ای یا ساوپالمتومی تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

با توجه به بررسی های سال 2019 در مورد درمان های تکمیلی آلوپسی( دربالا توضیح داده شد) ، اعتقاد بر این است که نخل اره ای یا ساوپالمتو با مهار فعالیت آلفا ردوکتاز5 ، آنزیمی که در تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) نقش دارد ، عمل می کند. دی هیدروتستوسترون (DHT) به عنوان یک عامل مهم در شروع و پیشرفت آلوپسی آندروژنیک در شناخته می شود.

در حالی که هنوز نیاز به طراحی آزمایشهای بالینی بزرگ از اره نخل اره ای وجود دارد ، اما بررسی ها به این نتیجه می رسد که این روش درمانی – هم از راه خوراکی و هم بصورت موضعی (روی پوست سر) استفاده می شود و می تواند گزینه خوبی برای مردانی باشد که نمی خواهند فیناستراید خوراکی مصرف کنند ، فیناستراید یک داروی رایج برای ریزش مو است. با این حال ، محققان می گویند نخل اره ای یا ساوپالمتونمی تواند جایگزین 100% برای دارو های ریزش مو باشد.

در تحقیقی دیگر در سال 2019 نشان میدهد که نخل اره ای جزو مهم ترین گیاهان برای درمان ریزش مو میباشد، در حالی که تحقیقات اولیه در این مورد بسیار امید بخش بوده است اما نیاز به تحقیقات بیشتری است که بی ضرر بودن و تاثیر آن ثابت شود.

عوارض جانبی احتمالی

ایا نخل اره ای یا ساوپالمتومی تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

همانند تمامی مکمل های گیاهی تحقیقات کاملی برای عوارض نخل اره ای یا ساوپالمتو در استفاده طولانی مدت یا مقدار آن انجام نشده است

اما عوارض جانبی مطالعه شده معمولا خفیف بوده و در طولانی مدت نیز از بین رفته است.آن ها عبارت اند از:

 • دل درد
 • یبوست
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • سردرد
 • اختلال عملکرد جنسی ، اما کمتر از فیناستراید

برخی نگرانی ها وجود دارد که می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی تر در بعضی از افراد شود ، از جمله:

 • آسیب کبدی
 • بیماری قلبی یا اختلال ریتم قلب
 • هورمون های جنسی
 • پیشگیری از بارداری خوراکی
 • بارداری یا شیردهی
 • لخته شدن خون

برخی گزارش ها درباره آسیب کبدی و پانکراتیت در افرادی که نخل اره ای یا ساوپالمتو می خورند گزارش شده است ، اما تاکنون اطلاعات کافی برای دانستن اینکه آیا نخل اره ای یا ساوپالمتو دلیل واقعی واکنش های جانبی است ، وجود ندارد.

اگرچه به خوبی به اثبات نرسیده است ، اما نخل اره ای یا ساوپالمتو ممکن است بر سطح هورمونهای جنسی مانند استروژن و تستوسترون تأثیر بگذارد. تا زمانی که اطلاعات بیشتری کسب نکنیم ، افرادی که دارای شرایط حساس به هورمون هستند ، مانند سرطان پستان ، باید از آن اجتناب کنند.

همچنین ، نخل اره ای یا ساوپالمتو می تواند از نظر تئوری در پیشگیری از بارداری خوراکی و هورمون درمانی اختلال ایجاد کند ، به روشی مشابه مشابه داروی فیناستراید.

کودکان و زنان باردار یا شیرده نباید از اره نخل استفاده کنند

نخل اره ای یا ساوپالمتو می تواند لخته شدن خون را کند کند. افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند یا از داروهای ضد انعقادی یا ضد پلاکتی یا مکمل هایی مانند وارفارین (کومدین) ، آسپرین یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) استفاده می کنند ، باید از مصرف پالمتو اره خودداری کنند مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشند. همچنین باید حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی اجتناب شود

با استفاده از نخل اره ای یا ساوپالمتو

ریزش مو می تواند ناراحت کننده باشد. اگرچه ممکن است استفاده از نخل اره ای یا ساوپالمتو وسوسه انگیز باشد ، اما اگر قصد استفاده از آن را دارید ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد شما تصمیم نهایی را بگیرد. اکثر درمان های ریزش مو به استفاده منظم نیاز دارند و در نظر گرفتن ایمن بودن (به ویژه برای استفاده طولانی مدت) از اهمیت برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *