نحوه صحیح نشستن در خودرو (آموزش تصویری)

car sit - نحوه صحیح نشستن در خودرو (آموزش تصویری)

نحوه صحیح نشستن در خودرو (آموزش تصویری)

نحوه صحیح نشستن در خودرو:

مسئله حائز اهمیتی است که کمتر به آن توجه شده است اما اگر آن را جدی نگیرید،اختلالات اسکلتی-عضلانی متعددی به ویژه در ناحیه گردن و کمر و همچنین زانو را به دنبال خواهد داشت.

طبق بررسی های انجام شده صندلی های خودروهای داخلی اغلب طراحی نامناسبی دارند و اغلب افراد از کیفیت ساخت و راحتی آن ناراضی هستندو بعد از مدتی رانندگی دچار کوفتگی و خستگی خواهند شد.قسمتی از این مشکلات ناشی از صندلی و فرمان نامناسب است اما قسمت دیگر ناشی از نحوه نشستن مناسب است که در ادامه به تفکیک بررسی میشوند.

ارتفاع صندلی

در صورتی که ارتفاع صندلی شما قابل تنظیم است،باید به گونه ای تنظیم شود که حداقل لگن و زانوی شما در یک سطح قرار بگیرد اما باتوجه به اینکه اغلب صندلی ها بعد از مدت دچار فرورفتگی میشوند لگن پایین تر از زانو قرار میگیرد و طولانی مدت به کمر شما آسیب وارد میکند.توجه کنید که ارتفاع صندلی به گونه ای باشد که مجبور نشوید گردن خود را به پایین خم کنید و همچنین به خودرو مسلط باشید.

Smiley face

در صورتی که خودروی شما فاقد تنظیم ارتفاع صندلی میباشد میتوانید از بالشتک های طبی مخصوص استفاده کنید که در برخی مدل ها به گرم کن و ماساژور هم مجهز میباشند.در انتخاب اندازه بالشتک طبی برای نشستن دقت کنید که تمامی سطح لگن شمارا حمایت کند و بیش از حد نرم و یا سفت نباشد.قیمت این بالشتک ها با توجه به مزایای آن بسیار مناسب است و تولیدات داخلی در این زمینه کیفیت قابل قبولی ارائه میکنند.

توجه داشته باشید که سطح پشتی زانوی شما حداقل دو انگشت با انتهای صندلی فاصله داشته باشد.

 

Smiley face

 

Smiley face

موقعیت صندلی

صندلی را به گونه ای تنظییم کنید که زانوهای شما حداقل 20الی 30 درجه خم شده باشند.زانوی بیش از حد مستقیم میتواند منجر به درد زانو شود.تنظیم فاصله صندلی به گونه ای باشد که به راحتی به پدال دسترسی داشته باشید نه این که مجبور شوید برای ترمز گرفتن کمر خود را به جلو خم کنید.

بیشتر بخوانید  کمبود ویتامین D

Smiley face

پاشنه پا باید به راحتی در مقابل پدال ها قرار بگیرد و بتواند جابجا شود.با توجه به ترافیک و افزایش استفاده از کلاچ،سعی کنید در هر فرصتی پای چپ را استراحت دهید که حمایت از لگن و کمر را افزایش میدهد؛در نتیجه در این موضوع خودروهای دنده اتوماتیک مزیت دارند.

Smiley face

شیب صندلی

به طور معمول قسمت عقب صندلی دارای عمق و شیب بیشتری از قسمت جلو میباشد که باعث میشود در هنگام ترمز و تصادفات زیاد به سمت جلو حرکت نکنید که خودروهای مدرن با کمربندهای پیش تقویت کنندده بر این مشکل غلبه کرده اند.شیب زیاد قسمت عقبی صندلی باعث افزایش زاویه لگن و فشار بر قسمت تحتانی ستون فقزات خواهد شد که بالشتک های طبی میتوانند این مشکل را حل کنند.

Smiley face

زاویه صندلی

زاویه تکیه گاه صندلی بسته به خودرو و اشخاص متفاوت است اما بهترین زاویه پیشنهادی بین 100تا110درجه میباشد که در این زاویه کمترین فشار ممکن بر روی ستون فقرات وارد میشود؛درصورتی که سایر نکات نشستن صحیح را رعایت کنید.

Smiley face

گودی کمر

بسیاری از خودروهای مدرن برای گودی کمر قسمت قابل تنظیمی را در صندلی خودرو تعبیه کرده اند،اما اگر خودروی ما فاقد تنظیم کننده گودی کمر است راه حل چیست؟

ارزان ترین و ساده ترین راه خرید پشتی طبی است که به صورت دستی به صندلی متصل میشوند و باید متناسب با اندازه بدن شما باشد و فقط گودی کمر را پر کند نه بیشتر نه کمتر.اما باتوجه به فشار ستون فقرات به این قسمت،این پشتی ها بعد از مدتی قدرت خود را از دست میدهند و مسطح میشوند و باید به طور متناوب تعویض شوند.ارتفاع این پشتی باید به گونه ای باشد که انتهای آن در بالای لگن شما قرارگیرد.

Smiley face

حمایت از ستون فقرات و یا قفسه سینه

به طور معمول ارتفاع تکیه گاه صندلی باید با شانه شما هم ارتفاع باشد.اگر بالاتر یا پایین ار است اما احساس راحتی میکنید نیاز به ایجاد تغییرات خاصی نیست.

بیشتر بخوانید  محلول ماینوکسیدیل چیست؟

صندلی های خودرو ها عموما دارای پشت سری های قابل تنظیم هستند که بسته به نوع خودرو کیفیت های متفاوتی دارند.برای تنظیم پشت سری خودرو در ابتدا باید طبق تصویر قسمت جلویی گوش و خط میانی شانه در یک راستا قرارگیرند و سپس پشت سری به نحوی تنظیم شود که تکیه گاه سر باشد و بالاتر و یا پایین تر از سر شما نباشد و بیشترین قسمت پشت سر شما را حمایت کند.

Smiley face

Smiley face

کمربند ایمنی

نکته حائز اهمیت در بستن کمر بند ایمنی این است که آن را از روی لگن عبور دهید نه شکم.در این صورت در هنگام تصادفات یا ایست های ناگهانی شدید به اندام های داخلی آسیب وارد نخواهد شد که این امر در افراد باردار اهمیت ویژه ای دارد.هرگز کمربند ایمنی را از زیر بازو عبور ندهید و باید از میانه شانه و جناغ عبور کند نه قسمت بیرونی شانه.بستن اشتباه کمربند ایمنی هم میتواند آسیب های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

Smiley face

فرمان

فرمان باید به گونه ای تنظیم شود که آرنج زاویه ای در حدود120 درجه داشته باشد و در فرمان های قابل تنظیم این درجه به راحتی قابل تنظیم است اما برای فرمان های ثابت باید با تنظیم صندلی به این زاویه دست پیدا کنید.ترجیحا فرمان را با هر دودست کنترل کنید که نه تنها عملکرد سریع تری خواهید داشت بلکه فشار بر روی یک شانه نخواهد بود و تقسیم خواهد شد.همچنین به گونه ای فرمان تنظیم شود که به صفحه کیلومتر دید کافی را داشته باشیدمگر این که خودروی شما مجهز به هد آپ باشد.

Smiley face

در نهایت امید است که این مقاله مفید واقع شده باشد و با رعایت موارد فوق از ابتلا به اختلالات اسکلتی-عضلانی پیش گیری شود و تاثیر آن را در زندگی روزمره خود ببینید و از رانندگی لذت بیش تری ببرید.

با تشکر از صبوری شما همراهان فرهیخته و گرامی

 

نظرات (1)

vidao

بی نظیر بود

پیگیری سفارش
لیست مقایسه