تغذیه سالم, سلامت و زیبایی

نگهداری سیب زمینی در یخچال

 

هنگامی که سیب زمینی در یخچال باشد میتواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.علل شیمیایی پشت این مسئله وجود دارد،با ماهمراه باشید.

دمای سردتر یخچال میتواند نشاسته موجود در سیب زمینی را تبدیل به قند کند.هنگامی که سیب زمینی در درمای بالای121  درجه سانتی گراد پخته شود؛بر طبق تحقیقات انجمن سرطان آمریکا این قند ها با آمینو اسیدی به نام آسپراژین ترکیب میشوند و ترکیبی به نام آکریل آمید بوجود می آورند.

آکریل آمید ترکیبی است که برای ساختن کاغذ،رنگ،پلاستیک و همچنین درضدعفونی  آب و فاضلاب استفاده میشود.اصلی ترین عاملی که انسان ها را در معرض آکریل آمید قرار میدهد استعمال دخانیات است؛همچنین در سیب زمینی سرخ شده،چیپس،کراکر،نان،کوکی و قهوه و غلات یافت میشود.

تحقیقات در موش ها افزایش خطر ابتلا به سرطان را نشان داد اما در انسان ها شواد محکمی وجود نداشت که وجود آکریل آمید در غذا خطر ابتلا را افزایش میدهد،اما نتایجی در مورد سرطان کلیه،آندومتر و تخمدان وجود دارد.

Smiley face

اگر چه موش و انسان آکریل آمید را به روش متفاوتی متابولیز و تجزیه میکنند،برنامه ملی سم شناسی این ماده شیمیایی را بر اساس مطالعاتی که در آن حیوانات آب دارای آکریل آمید مصرف کردند،سرطان زا در نظر میگیرد.

مطالعات نشان داده اند که عدم فریزر کردن سیب زمینی و کاهش زمان پخت برای جلوگیری از قهوه ای شدن آن میتواند مقدار آکریل آمید را کاهش دهد.پس بر اساس مطالعات انجمن سرطان آمریکا سیب زمینی در جای خشک و خنک نگهداری کنید و آنها را زیاد سرخ و برشته نکنید.

امیدوارم که این مطلب مورد توجه شما همراهان فرهیخته و گرامی قرار گرفته باشد.از اینکه وقت خود را در اختیار بنده قرار دادید صمیمانه سپاسگزارم.منتظر نظرات و سوالات شما خواهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.